Gramofon Sonorus Minor

Gramofon Sonorus Minor to high-endowy gramofon analogowy przeznaczony dla amatorów audiofilskich doznań i sprzętu grającego z najwyższej półki. 

Aluminiowy talerz tego gramofonu ma średnicę 300 mm i waży około 21 kg. Tak duży ciężar zapewnia mu bardzo wysoką stabilność obrotów.

Talerz zawieszony jest głównie na magnesach neodymowych, co efektywnie minimalizuje opory tarcia oraz znacząco redukuje wibracje samego talerza i wpływ drgań zewnętrznych (na przykład z głośników). 


Oś talerza skonstruowana jest w sposób charakterystyczny dla gramofonów Sonorus. Wykonana jest z utwardzanej powierzchniowo stali, a na jej szczycie znajduje się ceramiczna kulka. Na której opiera się, bardzo dokładnie spasowany wobec osi, walec z aluminium z panewkami z brązu.

Dzięki zastosowaniu magnesów neodymowych efektywny ciężar talerza spada do ok. 1-2 kg, co znacznie zmniejsza opory tarcia.


Napęd talerza to połączony z nim za pomocą paska synchroniczny silnik prądu zmiennego, stabilizowany kwarcem. Po włączeniu silnika talerz osiąga obroty 33 1/3 w ciągu ok. 7 sekund, a 45 – wciągu ok. 10 sekund. W trakcie pracy nie wymaga żadnych regulacji i używania stroboskopu.

Talerz może się obracać z dwiema prędkościami – 33 1/3 oraz 45 obrotów na minutę. 

Ramię o długości 12 cali dostępne jest w trzech wariantach – jako wykonane z polerowanego aluminium, chromowanego mosiądzu lub z włókna węglowego. Pozwala to dobrać charakterystykę ramienia do wybranej przez użytkownika wkładki. Dla amatorów dostępna także wersja luksusowa – ramię z włókna węglowego na przegubie z pozłacanego mosiądzu.  


Konstrukcja przegubu ramienia zawiera łożyska kulkowe, dzięki którym ramię uzyskuje wielką precyzję ruchu. Takie rozwiązanie pozwala też zminimalizować opory tarcia. Podstawę ramienia stanowi walec z polerowanego aluminium z dostępnymi dwoma gniazdami RCA i gniazdem masy.

Istnieje możliwość zainstalowania ramienia o długości 10  cali.

Konstrukcja ramienia daje możliwość zastosowania wkładek o wadze od 4 g do 15 g. Można zastosować zarówno wkładkę MM, jak i MC. 

Waga całości konstrukcji wynosi ok. 35 kg.