Gramofon Sonorus Primus

Gramofon Sonorus Primus to rozwiązanie sprzętowe z najwyższej półki. Jest to analogowy gramofon audiofilski high end zbudowany na zapewniającej najwyższą stabilność płycie granitowej o wadze ok. 35 kg. Tak duży ciężar podstawy konstrukcji niezwykle skutecznie zmniejsza wibracje pochodzące od silnika, jak też od wszelkich innych źródeł dźwięków.
Granitowa płyta podstawy opiera się na nóżkach wyposażonych w system tłumiący wpływ drgań zewnętrznych.

Wykonany z aluminium talerz gramofonu Sonorus Primus ma średnicę 300 mm, a jego waga wynosi ok. 21 kg. Ciężar talerza zapewnia mu niezwykłą stabilność obrotów.

Zawieszenie talerza opiera się głównie na magnesach neodymowych, co pozwala bardzo skutecznie zmniejszyć opory tarcia, a także znacznie zredukować wibracje talerza oraz wpływ drgań zewnętrznych (na przykład z głośników). 

Oś talerza jest wykonana z utwardzanej powierzchniowo stali. Na jej szczycie znajduje się ceramiczna kulka, a na niej opiera się, bardzo dokładnie spasowany wobec osi, walec z brązu. Na tym walcu spoczywa i wraz z nim obraca się talerz gramofonu. Dzięki magnesom neodymowym efektywny ciężar talerza spada do ok. 1 kg, co znacznie zmniejsza opory tarcia. Możliwe jest także usunięcie kulki i uzyskanie talerza lewitującego, co jeszcze bardziej zmniejsza opory związane z tarciem. 

Napęd talerza to połączony z nim za pomocą paska synchroniczny silnik prądu zmiennego, stabilizowany kwarcem. Po włączeniu silnika talerz osiąga obroty 33 1/3 w ciągu ok. 7 sekund, a 45 – wciągu ok. 10 sekund. W trakcie pracy nie wymaga żadnych regulacji i używania stroboskopu.

Układ napędowy jest umieszczony poza podstawą gramofonu, co zapewnia eliminację przenoszenia drgań z tego układu  na wkładkę. 

Dostępne są dwie prędkości obrotów talerza – 33 1/3 oraz 45/min. 

Ramię o długości 12 cali wykonano z anodowanego aluminium o efektywnej masie ok. 14 g. Przegub ramienia wyposażony jest w łożyska kulkowe, co daje wielką precyzję ruchu i pozwala zminimalizować opory tarcia. Ramię opiera się na masywnej podstawie z anodowanego aluminium, stabilnie umocowanej na granitowej płycie.

Istnieje możliwość zainstalowania drugiego ramienia o długości 10 lub 12 cali.

Konstrukcja ramienia daje możliwość zastosowania wkładek o wadze od 4 g do 15 g. Można zastosować zarówno wkładkę MM, jak i MC. 

Wymiary – 45cm x 50cm x 35cm

Waga całości konstrukcji wynosi ok. 70 kg.